Czemu coaching nie będzie lekarstwem na rozwiązanie każdego problemu.

Coaching jest ostatnio niezwykle modnym w wielu kręgach stwierdzeniem. W praktyce będzie to wsparcie innych ludzi w tym, żeby mogli oni jeszcze lepiej działać i wspinali się na kolejne poziomy własnych możliwości. Coaching nierozerwalnie wiąże się z postacią trenera, zadaniem którego jest pomaganie takiej osobie w uzyskaniu celów, które zostaną wyznaczone.

Przez ostatnie lata wokół coachingu pojawiły się liczne mity, wynikające z rozmaitych powodów. Część osób widzi w tym panaceum na każdy problem w zawodowym i osobistym życiu, z kolei inni kierują się modą, nie do końca dokładnie wiedząc, na czym polega coaching. W rezultacie będzie to wszystko prowadziło do nierealnych oczekiwań, a w rezultacie mało przyjemnych rozczarowań.

Wielokrotnie problem na przykład stanowi twierdzenie, że jeżeli coach już został zatrudniony, to może on doprowadzić do oczekiwanej zmiany bez żadnego starania się jeśli chodzi o zaangażowanie osoby, którą się opiekuje. A tymczasem sytuacja wygląda nieco odmiennie. Coach to jest osoba, jaka pokaże cele i daje motywację do działania, ale dużą część pracy i tak będzie musiała zrobić dana osoba.

Kolejnym z problemów jest myślenie, że samo spotykanie się z coachem, doświadczenie i osobowość jego osoby dadzą bardzo szybko pożądane rezultaty, często stwierdzenie takie można usłyszeć od kolegów albo przełożonych. Tymczasem po paru sesjach okazuje się, że wszelkie zmiany będą wymagać jednak dużego zdeterminowania i pracy własnej, i szybko będzie się pojawiało rozczarowanie oraz zniechęcenie.

Oczywiście wcale tak nie jest, że coaching ma same wady i nigdy się nie sprawdzi, bo tak czy inaczej jest to metoda charakteryzująca się naprawdę sporą efektywnością i skutecznością. Wymaga jednak odpowiedniego podejścia już od samego początku, sporo problemów bierze się bowiem z zupełnego niezrozumienia tego, na czym oparta jest praca z coachem.

Jeśli ktoś świadomie będzie się decydował na jakieś większe zmiany w życiu, które prowadzi i jest zdeterminowany, aby tego dokonać, to osoba coacha na pewno mu w tym pomoże. W pierwszej kolejności będzie on pokazywał ścieżkę, jaką warto iść, aby zaplanowane zmiany rzeczywiście poszły w odpowiednim kierunku.