Czy automatyzacja pracy ma duży wpływ na stopę bezrobocia.

Ostatnie kilka miesięcy to polepszająca się sytuacja na rynkach pracy – jak pokazują statystyki podane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, bezrobocie osiągnęło najmniejszy poziom od 1991 roku. Pod koniec 2016 roku miało wartość niewiele ponad 8 procent, a jakieś spadki były widoczne aż w 14 województwach. Taka sytuacja oznaczać będzie dla pracodawców, że mogą wystąpić pewne kłopoty ze znalezieniem odpowiednich ludzi.

Na pewno taka sytuacja jest widoczna w technologicznych branżach, tam już od kilku lat pracownicy są przyzwyczajeni do tego, że to właśnie oni mogą dyktować. Jednak identyczna sytuacja ma ostatnio miejsce w zupełnie nowych branżach, również w obszarach, w jakich jeszcze całkiem niedawno warunki dyktowali pracodawcy.

Taka sytuacja będzie bardzo korzystna nie tylko dla osób szukających zatrudnienia, lecz również dla gospodarki, którą pomoże napędzić odpowiedni wzrost pensji. Oprócz tego coraz większą rolę ogrywają dodatkowe benefity, którymi pracownicy są kuszeni. Zaliczają się do nich między innymi sportowe karty, prywatną opiekę zdrowotną czy ubezpieczeniowe pakiety dla pracownika i jego rodziny.

Co ważne, w naszym kraju trendy są całkowicie inne, niż w reszcie świata, gdzie jest obserwowany ciągły wzrost poziomu bezrobocia. Jak pokazują światowe dane już w bieżącym roku liczba osób nie mających zatrudnienia osiągnąć nawet poziom powyżej dwustu milionów. Najważniejszą przyczyną tego typu problemów jest pogorszenie sytuacji gospodarczej.

Wbrew tezom wielu osób, rozwój technologiczny i coraz większa automatyzacja zbyt mocno nie wpływają na ilość bezrobotnych. Takie hasła usłyszeć już można od dwustu lat, a w dalszym ciągu mimo stosowania wielu najróżniejszych urządzeń pracownicy dalej są niezbędni. Natomiast faktycznie tak jest, że nowoczesne technologie powodują wymieranie pewnych zawodów i powstawanie zupełnie nowych.

Ich liczba w ostatnim czasie rośnie bardzo szybko, albo bezpośrednio korzystają one z nowoczesnych technologii, albo zapewniają jej odpowiednią obsługę. Z tego też powodu widoczna jest coraz bardziej decentralizacja zatrudnienia i zwiększenie elastyczności pracowników, którzy chcąc mieć atrakcyjne zajęcie inwestować muszą w swój rozwój i nie obawiać się zmian.