Czy nowoczesne technologie mają ma duży wpływ na stopę bezrobocia.

Ostatnie parę miesięcy to coraz bardziej optymistyczna sytuacja na rynku pracy – jak pokazują statystyki podane przez Ministerstwo Pracy, bezrobocie osiągnęło najniższy od 1991 roku poziom. W październiku wyniosło 8,2 procenta, a jakieś spadki były widoczne aż w 14 województwach. Sytuacja taka oznacza dla pracodawców, że mogą mieć oni coraz więcej problemów ze znalezieniem odpowiednich specjalistów.

Z całą pewnością tego typu sytuacja jest mocno widoczna w technologicznych branżach, w nich już od paru lat pracownicy są przyzwyczajeni do tego, że to właśnie oni mogą dyktować. Jednak bardzo podoba sytuacja ma miejsce w ostatnim czasie w coraz większej ilości branż, także w obszarach, w których całkiem niedawno jeszcze warunki dyktowali pracodawcy.

Taka sytuacja będzie dość korzystna nie tylko dla zatrudnianych pracowników, lecz i dla całości gospodarki, jaką będzie napędzał odpowiedni wzrost wypłat. Oprócz tego coraz większą rolę ogrywają pozapłacowe dodatki, którymi motywuje się pracowników. Zaliczają się do nich między innymi karty sportowe, opiekę medyczną czy pakiety ubezpieczeniowe dla pracownika i jego rodziny.

Co ważne, w naszym kraju trendy są zupełnie inne, niż na całym świecie, gdzie obserwuje się systematyczny wzrost wysokości bezrobocia. Jak pokazują światowe dane już w tym roku liczba ludzi bez pracy osiągnąć nawet poziom blisko 200 milionów. Głównym powodem takich problemów jest gorsza koniunktura gospodarcza.

Wbrew tezom licznych osób, technologiczny postęp i coraz większa automatyzacja nie mają wielkiego wpływu na stopę bezrobocia. Hasła tego typu można usłyszeć już od XIX wieku, a w dalszym ciągu pomimo wykorzystywania dużej liczby najróżniejszych urządzeń pracownicy cały czas są potrzebni. Faktem jest natomiast to, że zaawansowane technologie będą powodowały znikanie niektórych profesji i tworzenie się innych.

Ich liczba w ostatnim czasie rośnie bardzo szybko, albo korzystają one w bezpośredni sposób z technologii, albo będą zapewniać jej odpowiednią obsługę. Dlatego też coraz bardzie widoczna jest decentralizacja zatrudnienia i powiększenie elastyczności zatrudnionych osób, które chcąc mieć atrakcyjne zatrudnienie inwestować powinny we własny rozwój i nie bać się zmian.