Dlaczego stres negatywnie wpływa na pracowników.

Nieobecność pracowników przez różne choroby stanowi ogromny problem zarówno dla pracodawców, jak i społecznych instytucji. W czasie zwolnienia lekarskiego taki pracownik nie wykonuje zawodowych obowiązków, ale należy mu się dodatkowo za czas choroby wynagrodzenie w odpowiedniej wysokości. Do pewnej ilości dni na zwolnieniu będzie je wypłacał pracodawca, a później ten obowiązek przejmuje ZUS.

W chronieniu przed chorobami pracowniczymi niezwykle istota jest prewencja, z tego też powodu w tego typu działania często się też angażuje PIP. Jednym z obszarów, w jakich zaczęto tego typu działania, jest zapobieganie skutkom stresu zawodowego wśród {pracowników oraz pracodawców|pracodawców oraz pracowników|pracodawców i pracowników|pracowników i pracodawców. W tym celu przygotowane zostały liczne warsztaty i kursy poświęcone takim zagadnieniom.

Właściciele firm w zakresie tego projektu będą mogli skorzystać poza tym z licznych narzędzi, pozwalających zbadać ryzyko w firmach, które prowadzą. Tym sposobem będzie można zainicjować należyte działania naprawcze, a także zacząć wdrażać profilaktycznie środki zapobiegające pojawieniu się stresu zawodowego.

Jak widać po statystykach, ten czynnik to jeden z najczęściej występujących przyczyn chorób pracowników. Ocenia się, że ponad połowa zwolnień lekarskich będzie skutkiem kłopotów z nieradzeniem sobie z dużą ilością presji w pracy. Tylko zaburzenia w układzie ruchu częściej bywają zgłaszane pośród problemów z pracą zawodową.

Za długo trwający stres może się bardzo negatywnie odbić na wielu różnych obszarach życia, nie tylko w sferze osobistej, ale też zawodowej. Często powoduje rosnące problemy ze zdrowiem psychicznym i fizycznym, a nie leczony stać się może przyczyną groźniejszych dolegliwości. Narażenie przez dłuższy czas na stresowe warunki może się nawet zakończyć ciężką depresją albo nerwicą.

Pracownicy często nie są nawet świadomi, ile niepożądanych skutków może dla nich nieść życie w stresujących warunkach. Rezultaty takiej sytuacji będą się również odbijać na funkcjonowaniu firmy, bowiem zmniejsza się motywacja i produktywność, a zwiększa ilość zwolnień chorobowych oraz wypadków.