Jakich pracowników najbardziej brakuje na pracowniczym rynku.

<!–more–>Przez ostatnie lata pracodawcy zaczynają mieć zwiększające się problemy ze znalezieniem odpowiednich ludzi na rozmaite stanowiska, obecnie taki problem ma około 45 procent firm. Jak można dostrzec, sytuacja o takim charakterze ma miejsce w wielu gospodarkach, a nasz kraj jest sporo powyżej średniej w tym zestawieniu. Jest to efektem kilku przyczyn i z całą pewnością z takich okoliczności są mocno zadowoleni ludzie szukający zatrudnienia.
Opisywane problemy ze znalezieniem ludzi do pracy mają obecnie przedsiębiorstwa z różnych branż, sytuacja dotyczy tak naprawdę wykwalifikowanych kierowców i pracowników fizycznych, jak również specjalistów i inżynierów. Obecnie można już tak naprawdę powiedzieć o globalnym kryzysie, gdyż skala tego zjawiska zaczęła osiągać bardzo niepokojące rozmiary, w ciągu ostatnich sześciu lat pogłębiając się znacząco.
Wbrew opiniom i twierdzeniom, stawiającym wśród poszukiwanych zawodów specjalistów od informatyki, to statystyki nieco inaczej wyglądają. Wprawdzie zatrudnienie dobrej osoby do działu IT nadal jest trudne, to jednak wśród badanych zawodów plasują się oni dopiero na ósmym miejscu. A najtrudniej już od kilku lat jest znaleźć doświadczonych pracowników fizycznych.
Ta grupa pracowników jest jednak niezwykle szeroka i obejmuje wiele zawodów. Tak więc szukani są monterzy, mechanicy i elektrycy, dużym zainteresowaniem cieszą się także stolarze, hydraulicy i operatorzy wózków widłowych. W każdej z tych branż bardzo ciężko jest ze znalezieniem zaangażowanej, kompetentnej osoby do pracy w swojej firmie.
Następną naprawdę mocno poszukiwaną i niełatwą do znalezienia grupą zawodów są kierowcy, przede wszystkim autobusów i samochodów ciężarowych, a potem inżynierowie oraz operatorzy maszyn. Miejsca kolejne przysługują branży gastronomicznej i usługowej – różnorakie hotele i restauracje również nie mają prosto jeżeli planują znaleźć porządne osoby na różne stanowiska.
Uwzględniając obecną sytuację niejednokrotnie zobaczyć można w sporej ilości branż zwiększającą się rywalizację o dobrych pracowników. Przedsiębiorstwa chcąc pozyskać nowych proponują coraz korzystniejsze warunki, więc obecni pracodawcy także są zmuszeni do stosowanych działań, którymi przede wszystkim będą podwyżki wynagrodzeń.