W jakiej sytuacji przychodzi pora na to, żeby się przekwalifikować.

Na pracy większość osób spędza większość swojego życia, niekiedy jest to nawet więcej niż dziesięć w ciągu dnia. Dlatego też to, jak jak czujemy się w pracy bardzo się odbija na pozostałych sprawach, odpoczynku czy relacjach z najbliższymi. Ciągłe napięcie i stres wpływają bardzo negatywnie także na zdrowie pracownika.
Jeżeli sytuacja staje się zbyt ciężka, to może najwyższy czas pomyśleć o zmianach, niekiedy wręcz trzeba je zaryzykować. Po pierwsze należy wiedzieć, czy kłopoty sprawia szef, u jakiego ma się zatrudnienie, czy też co robi się w pracy. W pierwszym przypadku mówi się o toksycznym pracodawcy, i to właśnie u niego nie będą odpowiadały warunki na jakich się jest zatrudnionym, wykonywane obowiązki czy wysokość wynagrodzenia.
Jeżeli natomiast ktoś bez względu na warunki, w jakich będzie pracować nie potrafi się cieszyć z tego, co robi na co dzień, to wówczas ma się do czynienia z toksycznym zawodem. W tego typu przypadkach pracownik nie widzi żadnych pozytywów, może zacząć brakować jakichkolwiek chęci do dalszego rozwoju i sterowania swoją karierą zawodową.
W pierwszym przypadku niejednokrotnie wystarczy poszukać innego pracodawcy, żeby sytuacja się unormowała. Przypadek drugi wiąże się najczęściej ze zdobyciem nowego zawodu, co bynajmniej nie oznacza, że trzeba będzie wszystko zacząć od początku, a umiejętności, które się zdobyło przestają być potrzebne. Niejednokrotnie właśnie wcześniej zdobyte umiejętności bardzo się przydają w wykonywaniu nowego zawodu.
Obawę wielu osób zapewne będzie budził czas, którego będzie się potrzebować do kompleksowej zmiany dotychczasowego zawodu. Tutaj nie ma dokładnie określonych zasad, wiele zależy bowiem od tego, co się będzie chciało dalej w życiu robić. Przy zawodach bardziej specjalistycznych niezbędne może być nawet kilka lat do uzyskania biegłości, lecz w wielu przypadkach może wystarczyć parę miesięcy.
Istotną rzeczą jest również to, kto będzie pomagał w czasie ustalania swojej przyszłości zawodowej, czy samemu to zrobić, czy zwrócić się po fachową pomoc. Można zastanowić się nad rozmową z doradcą zawodowym, często także w urzędach pracy uzyskać można możliwość konsultacji zawodowych.