Dlatego coaching nie jest lekiem na wszystkie problemy.

Coaching stał się ogromnie popularnym wśród wielu osób stwierdzeniem. Tak naprawdę będzie to pomoc innym osobom w tym, żeby mogli oni jeszcze lepiej działać i wspinali się na wyżyny możliwości i umiejętności. Coaching związany jest nierozerwalnie z osobą trenera, którego rolą jest wsparcie swojego podopiecznego w osiągnięciu celów, które zostaną zaplanowane.

Przez ostatnie lata dookoła coachingu pojawiło się wiele mitów, które wynikają z rozmaitych powodów. Niektóre osoby widzą w coachingu lek na wszystkie kłopoty w osobistym i zawodowym życiu, z kolei inni kierują się modą, nie do końca dokładnie wiedząc, na czym coaching polega. W rezultacie będzie to wszystko prowadziło do nierealnych oczekiwań, a w efekcie gorzkich rozczarowań.

W wielu przypadkach może być problemem nastawienie, że jeżeli się już zatrudniło coacha, to może on doprowadzić do oczekiwanych zmian bez większych starań jeśli chodzi o pracę podopiecznego. A tymczasem sytuacja wygląda nieco odmiennie. Coach powinien być osobą, jaka pokaże cele i daje impuls do tego, żeby działać, lecz dużą część pracy i tak będzie musiała wykonać dana osoba.

Kolejnym z problemów będzie uważanie, że sama obecność coacha, jego doświadczenie i osobowość dadzą bardzo szybko oczekiwane rezultaty, często tego typu stwierdzenie będzie się słyszało od przełożonych czy kolegów. A z reguły po odbyciu paru sesji wychodzi, że zmiany wymagają jednak sporej determinacji i własnej pracy, i szybko zaczyna się pojawiać rozczarowanie oraz zniechęcenie.

Oczywiście nie jest tak, że coaching posiada same wady i do niczego się nie nadaje, ponieważ tak czy inaczej będzie to technika cechująca się naprawdę dużą skutecznością i efektywnością. Będzie jednak wymagać należytego podejścia tak naprawdę od samego początku, problemy biorą się bowiem przeważnie z całkowitego niezrozumienia tego, na czym praca z coachem się opiera.

Gdy ktoś decyduje się świadomie na jakieś większe zmiany w swoim życiu i jest zdeterminowany, aby to wykonać, to dobry coach z pewnością mu w tym pomoże. Po pierwsze będzie on wskazywał ścieżkę, jaką należy iść, aby zamierzone zmiany faktycznie poszły w dobrą stronę.