Jakich pracowników jest największy niedobór na naszym rynku pracy.

<!–more–>W ostatnich latach pracodawcy mają coraz więcej problemów z wyszukaniem pewnych ludzi na różne stanowiska, aktualnie taki problem ma blisko 45 procent firm. Jak można dostrzec, sytuacja o takim charakterze będzie miała miejsce w wielu gospodarkach, a nasz kraj jest znacznie powyżej średniej w ogólnym zestawieniu. Będzie to skutkiem paru powodów i z całą pewnością z takich okoliczności cieszą się sami pracownicy.
Opisywane problemy z kompletowanie załogi mają przedsiębiorstwa funkcjonujące w różnych branżach, sytuacja tak naprawdę dotyczy wykwalifikowanych kierowców i pracowników fizycznych, jak również specjalistów i inżynierów. Obecnie można już wręcz powiedzieć o kryzysie na całym świecie, gdyż skala tego zjawiska zaczęła osiągać bardzo niepokojące rozmiary, w przeciągu ostatnich sześciu lat znacząco się pogłębiając.
Wbrew opiniom i twierdzeniom, które stawiają wśród poszukiwanych zawodów specjalistów od informatyki, to statystyki pokazują co innego. Co prawda zatrudnienie dobrego specjalisty do działu IT bez przerwy nie jest łatwe, to w praktyce wśród badanych zawodów plasują się oni dopiero na ósmym miejscu. A najciężej już od kilku lat jest znaleźć doświadczonych pracowników fizycznych.
Ta grupa pracowników jednak jest ogromnie szeroka i obejmuje wiele zawodów. Przede wszystkim są poszukiwani elektrycy, monterzy i mechanicy, dużym zainteresowaniem cieszą się także spawacze, stolarze i operatorzy wózków widłowych. W większości z tych branż bardzo trudno jest ze znalezieniem kompetentnej, zmotywowanej osoby do pracy w swojej firmie.
Kolejną bardzo szukaną i trudną do znalezienia grupą zawodów są kierowcy zawodowi, przede wszystkim autobusów i samochodów ciężarowych, a później inżynierowie oraz operatorzy maszyn. Dalsze miejsca przysługują branży usługowej i gastronomicznej – rozmaite hotele i restauracje także nie będą miały prosto jeśli zamierzają rozszerzyć zatrudnienie o porządne osoby na rozmaite stanowiska.
Obecnie bardzo często zobaczyć można w wielu branżach zwiększającą się rywalizację o pracownika. Przedsiębiorstwa które chcą zatrudnić nowych proponują coraz to lepsze warunki, więc obecni pracodawcy także muszą podjąć odpowiednie działania, jakimi przede wszystkim są podwyżki wynagrodzeń.